قابلیتهای اقتصادی استان یزد

قابلیتهای اقتصادی یزد از منظر مدیر کل اقتصاد استان

استانها/ يزد

یزد به عنوان اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان، شهر بادگیرها، شهر دوچرخه‌ها و شهر قنات، قنوت و قناعت دارای ظرفیت‏‌ها و پتانسیل‏‏‌های خوب اقتصادی و سرمایه‏‌گذاری در بخش‌هایی همچون صنعت، معدن، کشاورزی، تجارت و گردشگری است.

استان یزد در بخش مرکزی فلات ایران و بین استان‌های خراسان جنوبی، کرمان، فارس و اصفهان واقع شده و موقعیت جغرافیایی استان، شرایط محیطی خاصی را بوجود آورده که این شرایط بر همه ابعاد زندگی مردم و معماری بومی آن تاثیرگذار بوده است.

عمدتاً قلمروی استان از آب و هوای اقلیمی گرم و خشک بیابانی برخوردار است و شن‏‌های روان، فرسایش بادی و کم بودن باران، عارضه‏‌های طبیعی است که در بخش وسیعی از استان نمود عینی دارد. این استان براساس آخرین تقسیمات سیاسی- اداری کشور، متشکل از 10 شهرستان، 21 بخش، 45 دهستان و 21 شهر است که شهر یزد مرکز سیاسی- اداری استان به شمار می‌آید.

براساس برآورد صورت گرفته توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، جمعیت استان یزد در سال 1393 بالغ بر یک میلیون و 67 هزار نفر است که85.1 درصد جمعیت استان در نقاط شهری ساکن و مابقی در روستاها اقامت دارند. استان یزد حدود 1.4 درصد از جمعیت کل کشور را به خود اختصاص داده و از این لحاظ در مکان 23‌ام استان‌های کشور است ولی به لحاظ وسعت، هشتمین استان کشور محسوب می‌شود و به عبارتی از تراکم جمعیتی 13 نفر در هر کیلومتر مربع برخوردار است.

این استان به لحاظ صنعتی بودن، یکی از استان‏‌های مهاجرپذیر کشور محسوب می‌شود به نحوی که تنها در طی سال‌های 85 تا 1390، خالص مهاجرت استان بیش 39 هزار نفر اعلام شده است و از این لحاظ در جایگاه سوم قرار دارد. البته علی‌رغم اینکه استان یزد در زمره‌ی استان‌های صنعتی کشور به شمار می‌آید ولی بخش خدمات، بیشترین سهم اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.

علی نمازی، مدیر کل اقتصاد و دارایی استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، در رابطه با سیمای اقتصادی استان اظهار کرد: نام استان یزد با صنعت و فعالیت‏‌های تولیدی و صنعتی همراه است و صنعتگران استان از گذشته‏‌های دور در تامین کالاهای مورد نیاز کشور، نقش شاخص و قابل توجهی داشته‌‏اند.

وی افزود: سخت‌کوشی، دل‌سوزی و قناعت با جوهره مردم این استان کویری آمیخته شده و زمینه‏‌ساز فرهنگ بالا و رشد یافته‏‌ای به لحاظ کار و تولید شده است. این زمینه‌ی خوب فرهنگی، همراه با مزیت‏‌های نسبی دیگر مانند مدیران و کارفرمایان کاردان و با تجربه، رشد مطلوب آموزش عالی، خدمات درمانی و بهداشتی مناسب، غنای معادن، قرار گرفتن در مرکز کشور، وجود زیرساخت‏های مناسب در زمینه راه، راه‌آهن، فرودگاه، انرژی و مخابرات و غیره، بستر مناسبی را برای توسعه صنعت این دیار در حوزه‌های مختلف را فراهم کرده است.

نمازی خاطرنشان کرد: به دنبال توسعه صنعت به ویژه از ابتدای برنامه اول توسعه، واحدهای قابل توجهی در اکثر شاخه‏‌های صنعتی استان مانند کاشی و سرامیک، سیم و کابل، صنایع فلزی و غیره در استان به بهره‏‌برداری رسیده و هم‌اکنون مشغول فعالیت هستند به نحوی که براساس آمارهای سال 1390، بیش از 380 کارگاه صنعتی دارای 10 نفر کارگر و بیشتر در استان یزد فعالیت دارند.

وی اضافه کرد: واحدهای صنعتی استان عمدتاً در شهرک‌های صنعتی متمرکز هستند و بیشترین تولیدات آنها را کانی‏‌های غیرفلزی، منسوجات و مواد غذایی تشکیل می‌دهند.‌ هم‌اکنون 12 شهرک صنعتی، 14 ناحیه صنعتی، یک منطقه ویژه اقتصادی و چهارخوشه تخصصی صنعتی شامل خوشه نساجی، خوشه کاشی سرامیکی و خوشه محصولات کنجدی و خوشه سنگ در استان فعالیت دارند.

مدیر کل اقتصاد و دارایی استان به ظرفیت‌های صنایع مختلف استان اعم از صنعت با سابقه‌ی نساجی، شیرینی‌سازی، صنایع دستی متعدد و همچنین پتانسیل‌های بالای معدنی در دومین استان معدن‌خیز کشور، اشاره و تاکید کرد: استان صنعتی و معدنی یزد، دارای ظرفیت‏‌ها و پتانسیل‏‌های خوبی برای سرمایه‏‌گذاری است و خوشبختانه در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری در استان شتاب گرفته و رونق چشمگیری یافته است به طوری که در این مدت، گروه‏‌های اقتصادی خارجی از کشورهای مختلفی مانند ترکیه، آلمان، ایتالیا، هند و پاکستان، سرمایه‏‌گذاری‌های مناسبی در بخش صنعت استان داشته‏‌اند.

نمازی به شاخص‌های اقتصادی استان، اشاره و اظهار کرد: شاخص‏‌های اقتصادی هر منطقه بازتاب عملیاتی سیاست‏‌های اقتصادی در هر منطقه است که به وسیله آن‏ها می‏‌توان نحوه دستیابی به توسعه اقتصادی را مورد بررسی قرار داد و انحرافات احتمالی از مسیر ترسیم شده را در نظر گرفت و اصلاحات لازم در این زمینه را به عمل آورد و جایگاه هر منطقه را در کشور مورد ارزیابی قرار داد.

وی گفت: استان یزد در سال 1390، با 109 هزار و 771 میلیارد ریال به ارزش محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت، رتبه 16 کشوری داشته و در سال 1391 با رشد 3.2 درصدی، به جایگاه 15 ارتقا یافته است، در حالی که به لحاظ سرانه محصول ناخالص به قیمت ثابت در سال‏‌های 1390 و 1391، استان یزد به ترتیب جایگاه ششم و پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است.

نمازی خاطرنشان کرد: استان یزد در سال 1390، با ارزش افزوده 109 هزار میلیارد ریال و سهم 1.73 درصدی از کل ارزش افزوده کشور، رتبه 16 را به خود اختصاص داده است که در سال 1391 به بیش از 151 هزار میلیارد ریال بالغ شده است و با سهم 2.07 درصدی از کشور به جایگاه 15 کشوری ارتقا یافته است.

به گفته‌ی وی، بیشترین سهم ارزش افزوده سال 1391 به بخش خدمات با 52 درصد اختصاص داشته است و بخش‏‌های کشاورزی و صنعت به ترتیب دارای سهم 11 و 38 درصدی بوده‏‌اند.

وی افزود: علی‌رغم اینکه استان یزد به لحاظ صنعت در وضعیت مطلوبی به سر می‏‌برد و از جمله استان‏‌های صنعتی کشور محسوب می‏‌شود، سهم عمده ارزش افزوده استان به بخش خدمات اختصاص داشته است ولی با وجود این، سهم ارزش افزوده بخش صنعت در سال 1391 نسبت به سال قبل حدود چهار درصد افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: بررسی عملکرد وصول درآمدهای مالیاتی استان در سال 1393 نیز نمایانگر آن است که درآمدهای مالیاتی حدود 9 هزار و 105 میلیارد ریال بوده که نسبت به رقم مصوب آن در این سال 31 درصد بیشتر محقق شده است.

بنا به اظهارات نمازی، در سال 1393، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری استان معادل 208.4 بوده که نسبت به سال 1392 حدود 15.8 درصد رشد یافته است، به عبارت دیگر استان یزد از نظر نرخ تورم در جایگاه 18 کشوری قرار دارد.

وی یادآور شد: در سال گذشته، بالاترین نرخ تورم در میان گروه‏‌های اصلی کالا و خدمات در مناطق شهری استان یزد متعلق به گروه بهداشت و درمان بوده و کمترین میزان تورم نیز به گروه دخانیات، اختصاص داشته است.

این مقام مسئول گفت: استان یزد در سال گذشته با نرخ بیکاری 7.8 درصدی، به لحاظ نرخ بیکاری حائز رتبه ششم کشوری شده است و از لحاظ نرخ مشارکت، استان یزد با نرخ 36.5 درصدی، پایین‌تر از متوسط کشوری و در رتبه هجدهم قرار دارد.

به گفته‌ی وی، میزان مانده سپرده‏‌های بانک‏‌های دولتی استان در سال گذشته برابر با 82 هزار و 329 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال پیش از آن 24.4 درصد رشد داشته است و میزان تسهیلات اعطایی بانک‏‌های دولتی استان نیز در این زمان با تغییر 22 درصدی به 82 هزار و 548 میلیارد ریال بالغ شده است.

وی تصریح کرد: سهم بخش‏‌های مختلف اقتصادی از تسهیلات اعطایی بانک‏‌های دولتی استان در سال 1393، برای بخش‏‌های کشاورزی، صنعت- معدن و خدمات به ترتیب 10.85، 31.36 و 37.11 درصد بوده است.

نمازی معتقد است: بررسی تسهیلات اعطایی در قالب عقود اسلامی حاکی از این است که تا پایان سال 1393، مشارکت مدنی و اجاره به شرط تملیک به ترتیب با 37.71 و 0.21 درصد بیشترین و کمترین سهم در میان سایر عقود را به خود اختصاص داده‏‌اند. در سال 1392، نیز به طور مشابه، مشارکت مدنی (38.95 درصد) و اجاره به شرط تملیک (0.23 درصد)، به ترتیب بیشترین و کمترین سهم در میان سایر عقود را به خود اختصاص داده‌‏اند.

مدیر کل اقتصاد و دارایی استان در رابطه با میزان واردات استان در سال گذشته به رقم 29 هزار تن اشاره کرد و گفت: این حجم از واردات با کاهش 14.7 درصدی و به لحاظ ارزش نیز با کاهش 18.6 درصدی نسبت به سال قبل روبرو بوده است. صادرات استان یزد در این سال به لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب رشد 11.2 و 8.4 درصدی را تجربه کرده است.

نمازی تصریح کرد: بخش صنعت در سال گذشته به لحاظ وزن(99 درصد) و ارزش (92 درصد) سهم عمده صادرات استان را به خود اختصاص داده است و با وجود اینکه صنایع دستی متعددی در استان وجود دارد، سهم این بخش بسیار اندک بوده و تنها 0.001 درصد وزن صادرات استان را به خود اختصاص داده است.

مدیر کل اقتصاد و دارایی استان گفت: عمده کشورهای مقصد صادراتی استان در سال گذشته شامل کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان به ترتیب سهم 70.17، 10.35 و 7.3 درصد از وزن صادرات استان و سهم 49.68، 15.15 و 9.97 درصدی از ارزش صادرات استان را به خود اختصاص داده‌اند.

بيشتر
^